Anne, Bebek ve Kadın Forumu - Pembe.net

Hoşgeldin, sen de hemen aramıza katıl. Türkiye'nin en büyük kadın forumunda aradığın herşey var. Meraklı anneler, öğrenen kadınlar, sağlıklı ve eğitimli bayanlar, hayvanseverler, lezzetli parmaklar, gelinler ve görümceler burada! Konu aç, mesaj yaz, üyeler ile sohbet et ve profilini düzenle. Forumumuza üye olmak tamamen ücretsiz!

Birine Aşık Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Admin

Burcu Önder
Yönetici
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
147
Beğeniler
0
Puanları
185
Konum
Çanakkale
Web sitesi
www.pembe.net
Birine aşık olduğunu nasıl anlarsın? Aşık olduğunu kavramanın püf noktaları neler? İşte bireyin aşık olup almadığını anlaması amacıyla ilgilenmesi gereken şeyler!

Birine aşık olduğunu nasıl anlarsın? Basit bir hoşlantı mı yoksa gerçek bir aşk mı? Bu ikilem fazlasıyla bireyin yaşadığı bir haldir. Şimdilik bu durumu yaşamayanlar için ise yaşanması muhtemel bir haldir. Peki bu tür bir halle karşılaştığımızda nelere pür dikkat etmeliyiz? Aşkı kavramanın bir yolu var mı? Elbetteki var! Gerek psikolojik lüzum fizyolojik olarak bedenimiz bize aşık olduğumuzun sinyallerini veriyor? Peki nasıl? Gelin hep birlikte öğrenelim!

asikoldugunuanlama.jpg

Acı Eşiğiniz Yükseldiyse
Aşık olmak acı eşiğini direkt olarak etkileyen bir haldir. Aşık olunca hastalıklarınızı daha hafif atlatmaya başlarsınız. Bunun tıp dilindeki adı şimdilik bilinmiyor. Ama ağrılara ve acılara karşı dayanıklılığınız arttıysa bu hal aşık olduğunuzun göstergelerinden birini oluşturuyor.

Enerjiniz Her Zaman Yüksekse
Aşık olan bir şahıs her zaman olmasa da genel olarak mutludur. Hayatta başına ne gelirse gelsin umutsuzluğa kapılamaz. Bu gibi vakitlerde sizi sevgilinizden diğer pek bir şey üzemez. Tamamı ile hayatınız ona odaklıdır. Bu amaçla onunla mutluysanız geri kalan şeylerin pek çok önemi yoktur.

Ailenizle Tanıştırmak İstiyorsanız
Aslında bu hal temasların her an başında yaşanabilecek bir hal olmuyor. Çoğu vakit temaslar geliştikçe aileler döneme giriyor. Ancak birtakım durumlarda de bilhassa de aşıkken bu proses kısalabiliyor. İşte o vakit aşk dolu bir evlilik sizi bekliyor.

Geçmişinizi Unutturduysa
Geçen vakit elbetteki unutuluyor. Ancak birtakım yaralar geçse de kapanmıyor. Üzeri kabuk tutan yaralarınızı geriye dönüp açtığınız vakit size hiçbir şey ifade etmiyorsa bu sıkıntıları unutturacak birini bulduysanız işte o vakit gerçekte aşıksınız demektir.

Aptallaşmak :
Aşık olunan kişi ile karşı karşıya gelindiğinde konsantrasyon ve mantık darmaduman olur. Kelimeler ağızdan çıkmakta zorlanacağı gibi çıkan kelimeler de “Dilim tutulsaydı da konuşmasaydım” dedirtecek türden olur. İyi espri yapan biriyse esprilerinin kalitesi düşer. Araştırmalar bütün bunların oksitosin hormonunun (aşk hormonu) eseri olduğunu ortaya koymuştur. Oksitosin hormonu mantıklı düşünmenin önüne geçen bir hormondur. Bu hormon vücutta aktifken herhangi bir konuda başarı sağlayabilmek ya da doğru kararlar verebilmek kolay olmayacaktır.

Aşırı Takıntılı Olma :
Yapılan araştırmalar aşık olan kişilerin obsessif-kompulsif (takıntılı ve zorlayıcı endişe bozukluğu) belirtiler verdiğini ortaya koymaktadır. Kurdukları cümleler hakkında çok fazla düşünürler ve hata ararlar. Yüzlerindeki kusurları takıntı haline getirmeye başlarlar. Çok iyi göründüklerinden hiçbir zaman emin olamazlar. Onun karşısına çıkmadan önce saatlerini ayna karşısında geçirirler. Saçmalayacaklarından, her şeyi mahvedeceklerinden endişe duyarlar.

Bağımlılık ve Endişe Bozukluğu :
Ondan haber alamadığında aklına ilk gelen şey başına kötü bir şey gelmiş olabileceğidir. Daha önce kimseye karşı duymadığı endişeyi abartılı bir şekilde ona duyar. Kalpleri hiç olmadığı kadar sıkıntıya girer, felâket senaryoları yazarlar. Onsuz nasıl yaşayacağını düşünüp dakikalarca ağlayabilirler. Uyuşturucu bağımlılarının “yoksunluk belirtileri” bu durumlarda gözlenebilmektedir. Ondan haber alana kadar olumlu hiçbir şey onların bu sıkıntılarını dağıtamaz. Sahip olduğu güzel şeylere kanaat getiremez.

Her Zaman Onun Yanında Olma İsteği :
Aşık kişi çabuk özler. Onun yanında olamadığı her dakikayı boşa geçmiş sayar. Onun yanındayken bulduğu huzuru hiçbir yerde bulamaz. Planlarına her zaman onu da dâhil eder. Nereye gitse, ne yapsa “Keşke o da yanımda olsaydı.” diye gönlünden geçirir. Çok mutlu olduğu yerlerde de olsa, bütün sevdikleri bir araya da gelmiş olsa, sadece o yok diye bir yanı hep eksik kalır.

Gelecek Planları :
“Biz”
kelimesini her daim kullanırlar. Kendilerini ondan ayrı düşünemedikleri için kariyerlerini bile ondan ayrı kalmayacak şekilde planlarlar. Evlilik ve çocuk hayallerine onu dâhil ederler. Hayatlarının sonuna kadar yanlarında sadece onu görmek isterler. Akıllarından bir başkasını geçirmelerine ya da alternatif olarak yedekte birini bulundurmalarına imkân yoktur. Başka bir karşı cinsin akıl çelme oyunlarına aşık bir kalp asla aldanmaz.

Film ve Şarkıların Tanıdık Gelmesi :
“Bu filme de ağlanır mı ya!”
diye bir zamanlar aşık arkadaşlarıyla dalga geçen kişiler, aşık olduklarında kendilerini romantik filmler izlerken bulurlar. Filmdeki karakterlerle özdeşleşir, oynayan başkarakterin yerinde onu görmeye başlarlar. “Sanki bu film bizi anlatıyor” cümleleri kurulur. Şarkıların müziklerinden çok sözlerine kulak verilir. Önceden tıngırtı olarak algılanan bu müzikler, aşıkken anlam kazanmaya başlar.

Kıskançlık :
Kıskançlık en önemli aşk belirtilerindendir. Onu başkasıyla görmenin hayali bile ürkütür. Karşı cinsten herhangi birisi onunla konuşmaya kalkışsa bütün sinir sistemi gerginleşir, şah damarının atışı hissedilir ve tüm bedeni sıcak dalgalar kaplar. Kıskançlık, koruma içgüdüsünden kaynak alan bir duygudur. Aşkta bu duygu biraz daha abartılı bir şekilde yankı bulur. Kişi kendini kontrol altına alamazsa tehlikeli boyutlara bile gelebilir.

Karakterde ve Tepkilerde Gözle Görülür Değişim :
Aşk ve acı insanı değiştiren iki olgudur. Aşk duygusu geçse bile bu değişimlerin izleri muhakkak kalır. Kişi aşıkken hiç olmadığı kadar hassas, pozitif, sabırlı ve romantiktir. Aile ve arkadaşlar tarafından bu durum kolaylıkla fark edilir. Aşkının onayını kazanabilmek için farkında olmadan onun istediği gibi biri olmaya başlar. Onun sevdiği şeyleri takip eder.
 
Üst